Hofner - Тактичне спорядження і одяг-1
ПН-ПТ: 09:00–18:00
+38 (096) 812 00 13
24.09.2021

Литовський спецназ - Сили спеціальних операцій Литви

Литовський спецназ - Сили спеціальних операцій Литви

Боєць литовського спецпідрозділу Aras. Підсумок гідросистеми Олива від Хофнер. Навчальна антитерористична операція "Aro". Вільнюс, 2016 рік. Фото Vidmanto Balkūno.

У нашому блозі ми починаємо нову рубрику - наші бійці. У ній будемо писати про військових підрозділах, з якими у нас уже налагоджена співпраця. Литовські ССО під час проходження навчань в Україні активно взаємодіяли з нами. Спеціально для них були розроблені підсумки для радіостанції і світло-шумових гранат. Також литовські спецназівці брали участь в тестуванні та вдосконаленні тактичних нош. Приємно відзначити, що вони гідно оцінили спорядження Hofner, і стали нашими постійними клієнтами.

Трохи історії

Незважаючи на те, що Литва є досить невеликою навіть за європейськими мірками країною, однак, її військові традиції досить вражаючі. Сама природа і географічне положення країни здавна змушували литовців братися за зброю, щоб захистити себе від сусідів. Справедливості заради, слід зазначити, що і самі литовці, які організувалися в потужну силу під керівництвом Гедимінаса, почали поглядати на сусідні землі. Син Гедімінаса Ольгерд зміг завдати поразки Золотій Орді, в результаті якого з-під контролю Орди були назавжди виведені землі нинішньої Правобережної України. І в наступні століття, об'єднавшись з польською короною, литовці являли собою грізну силу. Бурхливе ХХ століття і подальші світові війни дали новий поштовх розвитку ратної справи в Литві. Радянська окупація країн Балтії спровокувала активний рух опору, який був найбільш організованим саме в Литві. Боротьба велася, як проти радянських окупантів, так і проти німецьких загарбників починаючи з літа 1941 р. У грудні була сформована (LLA) Армія Свободи Литви, яка до 1944 року стала, по суті, регулярною армією зі своєї офіцерської школою і централізованим командуванням. За наступне десятиліття СРСР вдалося нейтралізувати основні сили LLA. Однак деякі продовжували завзято боротися за свободу Литви до кінця 1960-х рр.

Із здобуттям незалежності Литви, постало питання про формування не тільки армії, але і підрозділів здатних виконувати специфічні військові завдання. Російська Федерація хоч і визнала незалежність Литви, але все ж залишати межі країни російські солдати не поспішали. Литовські військові змушені були навіть блокувати військові частини росіян. В кінці літа 1993 р останній російський солдат покинув територію Литви. Після цього Литва твердо взяла курс на вступ до NATO. З 1994 литовці беруть участь в програмі «Партнерство заради миру», а в березні 2004-го Литва стала повноправним членом альянсу.

Народження литовського спецназу

Формування військ спеціального призначення почалося ще в 1991 році на основі Каунаської роти. Пізніше в Каунасі був сформований мотодесантний батальйон названий на честь литовського князя Вітаутаса Великого. Однак справжнє народження сил литовських спецоперацій відбулося лише в 1995 р.  Саме тоді для підготовки бійців почали застосовуватися стандарти НАТО. Батальйон єгерів ім. Вітаутаса стали готувати не стільки для вирішення піхотних завдань, скільки для спеціальних операцій, що виконуються в малих групах. До їх компетенції відійшла розвідка і диверсійна робота.

Амуніція створювалася з урахуванням побажань бійців, тому тактичний жилет дозволяв розміщувати все необхідне (гранати, засоби зв'язку) різними способами. Владислав, Дизайнер тактичного одягу

На початку нового тисячоліття загроза глобального тероризму стала реальністю. Нова розстановка сил, вимагала інших підходів у формуванні спеціальних підрозділів. У 2004 році оголошено про створення Штабу З'єднання спеціальних операцій. Таким чином, у Литві сформувалася наступна структура сил спеціального призначення, в яку окрім батальйону Вітаутаса Великого також увійшли:

  • Служба бойових водолазів
  • Служба особливого призначення,
  • Ланка спеціальних операцій
  • Управління Сил спеціальних операцій.

3 квітня 2008 р. З'єднання Спеціальних операцій стали називатися Силами Спеціальних операцій і в такому вигляді існують досі. Бойовий ескадрон отримав ім'я «Айтвараса». Назва не випадкова, і сходить до стародавньої, ще язичницької міфології литовців. Айтварас являє собою вогняний дух, який пов'язаний з усіма стихіями: вогнем, водою, повітрям і землею. До всіх добрих людей дух ставитися доброзичливо, проте злих людей карає. У відповідності з давніми переказами Айтварас є досить таємничим духом, і являється людям рідко, лише у вигляді вогняного вихору. Мабуть ореол таємничої сили і спонукав литовських спецназівців взяти саме його ім'я. Цікаво, що в литовській армії бійців прийнято називати єгерями, проте єгер є ні що інше як німецький варіант слова «стрілець». Таким чином починаючи з XVII століття литовських стрільців називають єгерями.

Відбір до війська могли проходити лише ті, хто вже був професійним військовим. Тих солдатів, котрі витримали відбір, чекала спеціальна підготовка, яка включала в себе безліч аспектів, від занурення під воду і стрибків з парашутом, до вельми ретельних тактичних навчань. Батальйон був розділений на 4 групи із різними призначеннями, куди увійшли: водна група, група парашутистів, гірська група, а також группа, що забезпучувала підтримку важким озброєнням. Варто відзначити, що багато уваги приділялося підготовці снайперів. Пересування забезпечували в основному броньовані всюдиходи «Land Rover Defender» британського виробництва. На озброєнні перебували міномети і гранатомети, зв'язок забезпечувався новітнім комп'ютерним обладнанням з використанням глобальної системи позиціонування GPS.

Зелені брати

Окремо варто зупинитися на Службі особливого призначення (СОН), яких також називають «зеленими», проводячи таким чином історичні паралелі з борцями за свободу Литви середини XX століття. Служба почала формуватися в середині 1990-х рр. і відразу мала яскраво виражену антитерористичну спрямованість. При створенні СОН враховувався досвід європейських і американських колег. На службу набиралися лише ті солдати, які мали досвід служби в єгерському батальйоні (не менше року), а також пройшли спеціальну підготовку, яка теж тривала близько року. Озброєння було підібрано таким чином, щоб виконувати найскладніші завдання по нейтралізації терористів, як на території Литви, так і беручи участь в міжнародних місіях. На озброєння СОН поставлені німецькі пістолети-кулемети MP-5N і MP-5AD.

Особливою гордістю литовських сил спеціального призначення є Команда підводних дій (ККД). Бойові водолази можуть діяти як на охороні, або огляді спостереженні об'єктів, так і здійснювати висадку на сушу для проведення диверсійних і антитерористичних операцій. ККД ділиться на три групи: корабельні водолази, підводні сапери, а також водолази з ухилом на бойову підготовку. Крім новітньої підводної амуніції, бійці цього підрозділу мають в своєму арсеналі абордажні човни і водонепроникну зброю.

Команда підводних дій (КПД) Співідношення кількості підрозділів (%)
Корабельні водолази 67%
Підводні сапери 22%
Водолази з ухилом на бойову підготовку 11%

Ще одним видом ССО Литви є Спеціальна оперативна ланка (СОЛ) - головною функцією якої є підтримка з повітря. Завдання виконуються на вертольотах Мі-8, які оснащені кулеметами і ракетами для ураження наземних цілей.

Безпосередньо в бойових операціях Литовські ССО брали участь, починаючи з середини 1990-х. Саме тоді литовські єгері брали участь у врегулюванні конфліктів в Хорватії і Косово. Однак по-справжньому вони заявили про себе на міжнародній арені в Афганістані під час операції «Нездоланна свобода». Ескадрон «Айтвараса» проводив розвідувальні заходи, а також в окремих випадках виконував прямі бойові дії проти терористів.

Озброєння та екіпіровка бійців ССО істотно змінювалася і модернізувалася, проте головним критерієм покупки зброї залишалося відповідність ціни і якості. Так на озброєння поставлялися австрійські пістолети Glock 17, вже згадувані вище німецькі МР-5, гранатомети і кулемети «Браунінг» і «Карл Густав», німецька штурмова гвинтівка G-36 і багато інших. Велика увага приділялася надійному зв'язку, так були закуплені тактичні радіостанції «Харріс». Амуніція створювалася з урахуванням побажань бійців, тому тактичний жилет дозволяв розміщувати все необхідне (гранати, засоби зв'язку) різними способами.

Наостанок, не можна не відзначити високий професіоналізм і досвід литовських спецназівців який вони не тільки застосовують на практиці, а й охоче ним діляться. Ми в свою чергу сподіваємося на подальшу співпрацю, з цим нехай досить молодим, але дуже швидко прогресуючим військовим підрозділом. Hofner завжди готовий допомогти якісним і зручним військовим спорядженням.

Go up
Вгору
Вверх